DOLAR 32,6189 0.34%
EURO 34,8039 0.27%
ALTIN 2.491,94-0,29
BITCOIN 2112925-0,20%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dell Technologies Telekom Çözümleri Modern, Açık Ağ Dağıtımlarını Kolaylaştırıyor ve Hızlandırıyor 
 • Manşet Rize
 • Gündem
 • Dell Technologies Telekom Çözümleri Modern, Açık Ağ Dağıtımlarını Kolaylaştırıyor ve Hızlandırıyor 

Dell Technologies Telekom Çözümleri Modern, Açık Ağ Dağıtımlarını Kolaylaştırıyor ve Hızlandırıyor 

ABONE OL
Mart 10, 2022 08:56
Dell Technologies Telekom Çözümleri Modern, Açık Ağ Dağıtımlarını Kolaylaştırıyor ve Hızlandırıyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 • Dell Telecom Multi-Cloud Foundation, bulutta yerel ağların dağıtımlarını hızlandırmaya yardımcı olan telekom bulut yazılımı entegrasyonuna sahip modern bir ağ altyapısı çözümüdür.
 • Dell Open RAN Accelerator, yüksek performanslı 5G Açık RAN ağlarını ölçeklendirmek için açık mimari yaklaşımı sunar.
 • Telekomünikasyon uç ve çekirdeğine yönelik Dell Onaylı Tasarımlar, ağ modernizasyonu için daha fazla seçenek ve hız sunar.
 • Genişletilmiş Dell telekom hizmetleri ve laboratuvar yetileri, CSP’lerin ağ altyapılarını işlevsel hâle getirmelerini ve yeni iş fırsatları sunmalarını hızlandırır.

 

08 Şubat 2022 / İstanbul – Dell Technologies açık telekom ekosistemini desteklemek ve iletişim hizmeti sağlayıcılarının (CSP’lerin) düşük maliyetlerle açık, bulutta yerel ağlara geçişlerine katkıda bulunmak için yeni telekomünikasyon çözümleri ve hizmetleri sunduğunu duyurdu.

Telekomünikasyon endüstrisinin büyüyen açık ekosistemi, bulutta yerel ağlara doğru bir modernizasyona giden CSP’ler için teknolojileri ve iş ortaklarına yönelik daha fazla seçenek sunuyor. CSP’ler, farklı uç hizmetler sunmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla açık telekom ekosisteminin çeşitli teknolojilerine ihtiyaç duyuyor. Dell Technologies, sunduğu Dell Telecom Cloud Foundation ve Dell Open RAN (Radio Access Network) Accelerator ürünleri, yeni telekom çözümleri ve laboratuvar yetilerinin karmaşıklığını gidererek modern ağ dağıtımlarını hızlandırmayı hedefliyor.

Dell Technologies Telekom Sistemleri Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dennis Hoffman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İletişim hizmeti sağlayıcıları, uç fırsatını yakalayan yenilikçi hizmetler geliştirebilmek için açık ağlar oluşturma ve dağıtma yöntemlerini değiştiriyor. Genişletilmiş telekom çözümleri portföyümüz, ağ operatörlerine ağlarını hızla modernize etmek ve yeni hizmetlerden gelir elde etmek için ihtiyaç duydukları hızı ve kolaylığı sağlıyor” dedi.

Dell Telecom Multi-Cloud Foundation, ağ modernizasyonunu ve ticari büyümeyi hızlandırıyor

Dell Telecom Multi-Cloud Foundation, CSP’lerin daha düşük maliyetle ve karmaşıklığı azaltarak açık, bulutta yerel ağları daha hızlı oluşturup dağıtmalarına yardımcı oluyor. Uçtan uca anahtar teslim bir modern ağ altyapı çözümü olarak sunulan Multi-Cloud Foundation, Dell donanımını, Dell Bare Metal Orchestrator yönetim yazılımını ve Red Hat, VMware ve Wind River da dâhil olmak üzere CSP’lerin tercih ettikleri entegre telekom bulut yazılım platformlarını içeriyor. Dell, yazılımına yeni Dell Bare Metal Orchestrator Modüllerini ekleyerek CSP’lere tüm yığını dağıtma ve yönetme yeteneği sağlıyor. Bu modüller kullanıldığında CSP’ler, açık ağ işlevlerini ve farklı uç hizmetlerini tasarlama ve dağıtma esnekliğine sahip oluyor. Böylece açık donanım ve yazılım ortamları için çekirdek, uç ve RAN’ı kapsayan ölçeklenebilir bir bulut altyapısı oluşturulabiliyor. Öte yandan ACG Research de ağlarında Telecom Multi-Cloud Foundation ürününü kullanan CSP’lerin yüzde 39’a varan OpEx tasarrufu elde edebileceklerinie işaret ediyor. ACG Research ayrıca, CSP’lerin test etme, sertifikalandırma, manuel işlemler, sunucu sağlama, sürüm yükseltme, bulut yığını entegrasyonu ve test süreçlerinde zamandan tasarruf edebileceklerini öngörüyor.

Dell ve Marvell, Açık RAN’ı hızlandırmak için yeni bir donanım üzerinde iş birliği yaptı

Sanallaştırılmış ve Açık RAN mimarilerin geliştirilmesiyle birlikte 5G ağları, RAN’a bulut ölçeklenebilirliği getiren bir dönüşümden geçiyor. Bugün mevcut olan sanallaştırılmış ve Açık RAN alternatifleri, daha önceleri kurulu ağların performansına sahip değildi ve CSP’lerin bulutta yerel 5G’yi uygulamalarına engel oluşturuyordu.

Marvell ile iş birliği içinde geliştirilen Dell Open RAN Accelerator Card, vRAN ve Open RAN çözümleri için yeni bir in-line 5G Layer 1 işleme kartı olarak karşımıza çıkıyor. Dell PowerEdge ve diğer x86 tabanlı sunucular için tasarlanan PCIe hızlandırma kartı, Marvell temel bant çip teknolojisini ve günümüzün önde gelen 5G radyo erişim ağlarının performansını Open RAN ekosistemine getiriyor. Bu sayede CSP’ler, açık mimari yaklaşımıyla yüksek performanslı, modern radyo erişim ağlarını ekonomik şekilde ölçeklendirmelerine olanak tanıyan, maliyeti ve güç tüketimini azaltan ve daha iyi performans gösteren sistemlere sahip olabiliyor.

Dell Technologies’le yürüttükleri iş birliğinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Marvell İşlemci Birimi Başkan Yardımcısı Raj Singh, “Dell’le ortaklığımız, kendini kanıtlamış,bulut için optimize edilmiş OCTEON® çipimiz üzerinde geliştirilen ve gelişmiş özellikler ve performans sunan açık, sanallaştırılmış bir 5G RAN mimarisine olanak sağlıyor. Yeni Dell Open RAN Accelerator Card ürünü, mevcut vRAN alternatiflerinin eksikliklerini gideren yenilikçi, bulutta yerel, in-line, Açık RAN Layer 1 hızlandırma çözümü olarak geliştirildi” ifadelerini kullandı.

Vodafone Açık RAN RF ve Dijital Platform Geliştirme Yöneticisi Andy Dunkin ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dell Technologies ve Marvell’in, Açık RAN platform kapasitesini ve operatörler için satıcı çeşitliliğini artıracak teknolojiler geliştirmek üzere bir araya geldiklerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Sanallaştırılmış Açık RAN platformlarının yetenekleri, Vodafone gibi ağ operatörlerine Open RAN’a daha düşük maliyetli ve daha verimli bir geçiş sunacak Dell Open Ran Accelerator Card’la artırılacak.”

Dell ve ekosistem iş ortakları, uç ve çekirdek çözümlerin dağıtımını hızlandırmaya yardımcı oluyor

Dell Technologies, uç ve çekirdeğe yönelik yeni telekom çözümleriyle açık iş ortağı ekosistemini büyütmeye devam ediyor.

 

 • Dell Validated Design for Services Edge 1.2, uç bilgi işlem kaynaklarını özel kablosuz bağlantıyla bir araya getirerek, çok sayıda uç noktalar için gereken dağıtım kolaylığına, ölçeklenebilir işlemlere ve güvenlik kabiliyetlerine olanak tanıyor. Kuruluşlar, verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak almak ve işlemek için sensörleri ve cihazları mobil ağların uç noktalarına yerleştirebiliyor. Bu sayede verileri içgörüler oluşturmak, işlemleri optimize etmek ve verimliliği artırmaya yardımcı olmak için kullanabiliyor. Açık standartlara dayalı tasarım, artık kurumsal özel 5G ağlarının hızlı dağıtımı için Airspan 5G RAN’i destekliyor.
 • Dell Validated Design for the 5G Core with Oracle and VMware CSP’lere, endüstri standardı altyapı üzerinde daha güvenli ve güvenilir bir şekilde sağlam, ölçeklenebilir bir 5G çekirdeği oluşturma imkânı sunuyor. Söz konusu çözüm, birden çok iş ortağından gelen ağ bileşenlerini tasarlamak, test etmek ve entegre etmek için gereken sürenin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

 

Dell, ekosistem inovasyonunu hızlandırmak için telekom hizmetlerini ve laboratuvar yetilerini genişletiyor

Dell, iş ortağı entegrasyonuna öncülük etmek ve CSP’ler tarafından telekom çözümlerinin benimsenmesini ve kullanılmasını hızlandırmak için telekom hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor. CSP’ler, Dell ProDeploy for NFVI ile ağ altyapılarını hızla kullanıma hazır hâle getirebiliyor. Söz konusu hizmet, her müşterinin ağına özel optimum NFV altyapısını esnek bir şekilde oluşturmak için Dell fabrika entegrasyonu ve saha dağıtım seçeneklerini bir araya getiriyor. Hizmet ayrıca, bilgi işlem, ağ oluşturma ve telekom bulut yazılım platformlarını entegre ediyor. Böylece CSP’lerin iş yüklerini daha hızlı ve uygun ölçekte dağıtmalarına yardımcı olarak zamandan ve maliyetten tasarruf sağlıyor. Dell’in etkinliği kanıtlanmış süreçleri, ProDeploy ile altyapı dağıtım süresini yüzde 68 oranında hızlandırıyor.1

Dell Açık Telekom Ekosistemi Laboratuvar Çözümü Entegrasyon Platformu (Dell Open Telecom Ecosystem Lab Solution Integration Platform), CSP’lerin ve iş ortaklarının laboratuvar kaynaklarını Dell laboratuvarına ve altyapısına güvenli bir şekilde bağlamalarını sağlayarak 5G ve telekom uç hizmetlerini daha hızlı geliştirip pazara sunmalarına yardımcı oluyor. Çözüm Entegrasyon Platformu, küçük, açık bir ekosistem oluşturmak için birbirine bağlı laboratuvarlarla testleri manuel testten daha hızlı tamamlamak için son çıkan DevOps tekniklerini kullanıyor. Bu sayede de hizmetler daha az risk ve maliyetle daha hızlı bir şekilde pazara sunulabiliyor. CSP’ler ve iş ortakları, Open RAN, 5G, uç hizmetleri ve uygulamalarının entegre testini yürütmek ve süregelen yaşam döngüsünü yönetmek için de bu yeni platformu kullanabiliyor.

Uygunluk Durumu

 • Dell Bare Metal Orchestrator Module for VMware Telco Cloud Platformu Nisan 2022’de küresel kullanıma sunulacak.
 • Dell Bare Metal Orchestrator Modules for Red Hat OpenShift and for Wind River Studio Temmuz 2022’de küresel kullanıma sunulacak.
 • Dell Open RAN Accelerator Card 2022 sonlarına doğru küresel kullanıma sunulacak.
 • Dell Validated Design for Services Edge 1.2 Mart 2022’de küresel kullanıma sunulacak.
 • Dell Validated Design for 5G Core with Oracle and VMware Haziran 2022’de küresel kullanıma sunulacak.
 • Dell ProDeploy for NFVI Nisan 2022’de küresel kullanıma sunulacak.
 • The Dell Open Telecom Ecosystem Lab Solution Integration Platform Temmuz 2022’de küresel kullanıma sunulacak.

Dell Technologies hakkında

Dell Technologies kuruluşların ve bireylerin hem dijital geleceklerini inşa etmelerine hem de çalışma, yaşama ve oyun oynama şekillerini dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Şirket, müşterilerine veri çağına yönelik sektörün en kapsamlı ve en yenilikçi teknoloji ve hizmet portföyünü sunuyor.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.